Šīs vadlīnijas izstrādātas nolūkā definēt klātienes darba principus ārkārtējās situācijas laikā, ievērojot valstī noteikto kārtību attālināta darba organizēšanai un piesardzības pasākumus tajās nozarēs, kur darbu īstenot attālināti nav iespējams.
Vadlīnijās nav atkārtoti (dublēti) spēkā esošos Ministru kabineta rīkojumos un noteikumos, kā arī citos normatīvajos aktos iekļauti principi, bet tās veidotas kā papildinošs dokuments uzņēmumu darba nepārtrauktības nodrošināšanai, vienlaikus pēc iespējas mazinot ar Covid-19 izplatību saistītos riskus nodarbināto veselībai un uzņēmumu darba turpinātībai.
Vadlīniju izstrādē vērā ņemts spēkā esošais regulējums Ministru kabineta 2020.gada 9.jūnija noteikumos Nr.360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”, Ministru kabineta 2020.gada 6.novembra rīkojums Nr.655 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” un citi epidemioloģiskās drošības prasības paredzoši normatīvie akti.
Vispārējās vadlīnijas uzņēmumi izmanto iekšējo vadlīniju izstrādē piemērojot tās nozares un uzņēmuma darbības specifikai.
MĒRĶIS
Nodrošināt uzņēmumu darba procesu nepārtrauktību, samazinot Covid-19 inficēšanās riskus darba kolektīvā, kā arī saglabāt nodarbināto veselību.
I PIENĀKUMI UZŅĒMUMAM
- Regulāri sekot līdzi valsts iestāžu sniegtajai informācijai saistībā ar ieviestajiem drošības pasākumiem un Slimību un profilakses kontroles centra interneta vietnē (https://spkc.gov.lv/lv/) sniegtajām rekomendācijām.
- Papildināt darba kārtības un iekšējās kārtības noteikumus vai izstrādāt darba devēja rīkojumu atbilstoši Covid-19 izplatības ierobežošanai noteiktajiem pasākumiem, un pienācīgā kārtā iepazīstināt ar tiem darbiniekus.
- Noteikt atbildīgās personas, kas pieņem lēmumus par Covid-19 ierobežošanas pasākumu ieviešanu un nodrošina uzraudzību uzņēmumā (piemēram, uzņēmuma vadītājs vai darba drošības speciālists), kā arī kas veidos kontaktpersonu sarakstus un informēs darbiniekus un Slimību profilakses un kontroles centru, ja kādam no uzņēmuma darbiniekiem tiks atklāta inficēšanās ar Covid-19.
- Nodrošināt nepārtrauktu CO2 koncentrācijas monitoringu darba un koplietošanas telpās. Nodrošināt telpu ventilāciju vai vēdināšanu tā, lai neatkarīgi no telpu noslodzes CO2 līmenis nepārsniedz 800 PPM drošam darbam, un 1000 PPM kritisko robežu. (dzeltenais un sarkanais luksofora signāls).
- Iespēju robežās veicināt un atbalstīt darbinieku attālinātā darba iespējas, kā arī maksimāli mazināt darbinieku satikšanos ārpus darba pienākumu veikšanas (kafijas pauzes, pusdienas pārtraukumi). Pārdomāt darbinieku transportēšanu uz un no darba, ja tāda tiek organizēta, lai mazinātu darbinieku no dažādām grupām satikšanos.
- Pēc savām iespējām, veikt regulārus Covid-19 testus darbiniekiem, lai laicīgi varētu identificēt un izolēt saslimušos darbiniekus.
- Darba vietā aizliegt uzturēties personām:
- kurām ir konstatēts Covid-19;
- kuras pēdējo 10 dienu laikā atgriezušās Latvijā no ārvalstīm, ja astotajā dienā būs veikuši Covid-19 testu un tas būs negatīvs. Ja darbinieks testu neveic, pašizolācija jāievēro 14 dienas;
- kuras pēdējo 24 stundu laikā bijušas kontaktā ar SARS-CoV2 inficētu personu;
- kurām ir redzami Covid-19 saslimšanas simptomi (iesnas, klepus, rīkles iekaisums, paaugstinātā ķermeņa temperatūra, elpošanas traucējumi), bet nav veiktas nepieciešamās pārbaudes un saņemti to rezultāti;
- kuras neievēro šīs instrukcijas noteikumus vai valstī noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus;
- kurām noteikta pašizolācija vai karantīna;
- kuras ir atteikušās parakstīt Apliecinājumu (sk. 3. sadaļas 7. punktu).
- Pastiprināti novērot darbinieku veselības stāvokli, veikt darbiniekiem ķermeņa temperatūras mērījumus ierodoties darba vietā, lai fiksētu paaugstinātu ķermeņa temperatūru. Periodiski veikt anketēšanu, pārliecinoties, ka darba vietā neuzturas 7. punktā minētās personas, ja šāda informācija netiek iegūta reģistrējoties darba laika uzskaites sistēmā atbilstoši šo Vadlīniju 3. sadaļas 7. punktam.
- Darbu organizēt tādējādi, lai iespējami samazinātu darbinieku tiešus kontaktus, piemēram, biroju darbu organizējot attālināti, ražošanā strādājošos organizējot pa nelielām grupām, pēc iespējas nodrošinot to savstarpējo distancēšanos (ieteicams vismaz 2m) vai darba vietu norobežošanu, nodrošināt to, ka atsevišķas grupās strādājošie savstarpēji nesatiekas..
- Redzamās vietās izvietot informāciju un aicināt darbiniekus ievērot piesardzības pasākumus, tai skaitā rūpēties par to, lai darbinieki pareizi lietotu mutes un deguna aizsegus un citus individuālās aizsardzības līdzekļus.
- Nodrošināt darbiniekus ar dezinfekcijas līdzekļiem, lai tie varētu regulāri dezinficēt un uzturēt kārtībā savas darba vietas. Ja darba laikā nepieciešams lietot individuālos aizsardzības līdzekļus (IAL), veikt darbinieku apmācību par aizsarglīdzekļu pareizu lietošanu. Veikt instruktāžu, kā tos pareizi uzvilkt, lietot/nēsāt un utilizēt slēgta tipa atkritumu tvertnēs. Aizsargstiklus un aizsargbrilles – regulāri dezinficēt un pareizi uzglabāt. Nepieciešamos IAL nosaka darba veids, un to izvēle ir atkarīga no darba aizsardzības speciālista veikta riska novērtējuma.
- Pēc savām iespējām, veikt regulāru pilnu dezinfekciju telpām kurās uzturas darbinieki (prioritāri koplietošanas telpās - ēdamzāles, ģērbtuves, operatoru telpas, utt.), īpaši pievērst uzmanību virsmām, kuras izmanto liels skaits cilvēku (durvju rokturi, krāni, ekrāni, pogas utml.), veicināt pēc iespējas biežāku telpu vēdināšanu, kā arī individuāli lietotās ofisa telpās, u.c.). Ēdamtelpā, pēc katras ēdienreizes (katra darbinieka) galdiņus dezinficē. Darbinieki pēc iespējas pusdieno kopā strādājošo grupās, ievērojot laika intervālu starp grupām, tādējādi saglabājot iekšēji izveidotos saskarsmes “burbuļus”.
- Pārdomāt uzņēmuma aprīkojumu tā, lai mazinātu virsmas, kur pieskaras liels skaits cilvēku, skārienjutīgie ekrāni u.c. koplietošanas priekšmeti. Pārdomāt kustības plūsmu uzņēmumā, lai izkliedētu darbiniekus un mazināt satikšanās iespējas.
II PIENĀKUMI DARBINIEKIEM
- Ievērot pamata higiēnas un distancēšanās normas:
- Bieži mazgāt rokas ar ūdeni un ziepēm, īpaši pēc labierīcību apmeklējuma, sabiedrisku vietu apmeklēšanas, pēc pieskaršanās virsmām, ko lieto liels skaits cilvēku, pēc kontakta ar slimiem cilvēkiem vai viņu apkārtējo vidi, kā arī pirms ēšanas;
- Ja nav iespējas nomazgāt rokas, nepieciešams dezinficēt rokas ar spirtu saturošiem roku dezinfekcijas līdzekļiem;
- Izvairīties no pieskaršanās sejai (acīm, degunam un mutei) ar nemazgātām rokām;
- Izvairīties no tuva kontakta ar cilvēkiem, kuriem ir akūtas elpceļu infekcijas simptomi;
- Klepojot un šķaudot nosegt muti un degunu ar vienreizlietojamo salveti, kuru pēc lietošanas izmest atkritumos, un pēc tam nomazgāt rokas. Ja iešķaudīts maskā, tā jānomaina uz jaunu;
- Telpās atrodoties vairāk par vienu personu, pareizi lietot sejas un deguna maskas;
- Ar citiem darbiniekiem/apmeklētājiem ievērot 2m distanci kur vien tas ir iespējams – kopīgi nepusdienot, nedoties pārtraukumos;
- Sasveicināties bez sarokošanās.
- Sekot savam veselības stāvoklim un tiklīdz parādās kādas akūtas elpošanas ceļu infekcijas slimības pazīmes, nekavējoties sazināties ar savu ģimenes ārstu, veikt Covid-19 testu un neapmeklēt sabiedriskas vietas, tai skaitā darbavietu.
- Parādoties jebkādiem saslimšanas simptomiem, nekavējoties informēt vadību, pamest darba vietu, sazināties ar savu ģimenes ārstu un veikt tālākās nepieciešamās darbības atbilstoši ģimenes ārsta norādījumiem.
- Ja kādam no mājsaimniecības locekļiem ir konstatēta SARS-CoV-2 infekcija, sazināties ar ģimenes ārstu un nedoties uz darbu līdz no ģimenes ārsta nav saņemts apliecinājums, ka var doties ikdienas gaitās.
- Patstāvīgi veikt regulāri virsmu, tai skaitā inventāra un darba aprīkojuma un transportlīdzekļu kabīņu dezinfekciju (obligāti maiņas beigās).
- Uzņēmuma telpās atrasties tikai darba pienākumu veikšanai.
- Līdz darba vietai nokļūt, cenšoties neizmantot sabiedrisko transportu.
III RĪCĪBA DARBA VIETĀ
- Noteikt, ka jebkurai personai darba vietā, kurai rodas aizdomas vai ir informācija, ka darbiniekam izpaužas kāds no akūtas elpceļu infekcijas simptomiem (iesnas, klepus, rīkles iekaisums, paaugstinātā ķermeņa temperatūra, elpošanas traucējumi), ir pienākums:
- ja slimības simptomi ir konstatēti pašam darbiniekam, ziņot par to darbu vadītājam un nekavējoši pamest darba vietu;
- ja slimības simptomi redzami citai personai, ziņot par to darbu vadītājam.
- Ja tiek konstatēts kāds no akūtas elpceļu infekcijas simptomiem (iesnas, klepus, rīkles iekaisums, paaugstinātā ķermeņa temperatūra, elpošanas traucējumi), darbiniekam ir jāpamet darba vieta, un darbinieks ir nosūtāms veikt veselības pārbaudi, kā arī atbildīgajam darbiniekam ir jāapzina un jāfiksē personas, kuras ir bijušas ciešā kontaktā ar darbinieku, kam novērotas saslimšanas pazīmes, ievērojot Slimību un profilakses kontroles centra interneta vietnē (https://spkc.gov.lv/lv/) sniegtās rekomendācijas kontaktpersonu identificēšanai.
- Darba devējs nodrošina telpu izolācijas veikšanai no pārējiem darbiniekiem, tai skaitā inventāra un darba aprīkojuma dezinfekciju, ja darba vietā darba devējam un/vai ņēmējam ir parādījušies jebkādi saslimšanas simptomi.
- Veselības pārbaudes, kuru atbilstoši valsts noteiktajiem kritērijiem neapmaksā valsts, bet darba devēja ieskatā pārbaudi ir nepieciešams veikt, veikšanas izmaksas sedz darba devējs.
- Ja pārbaudāmajam darbiniekam netiek konstatēta saslimšana, darbinieks atgriežas darba vietā un darbu turpina normālā režīmā.
- Ja darbiniekam tiek konstatēts Covid-19, personas, kuras bijušas ciešā kontaktā ar saslimušo darbinieku un atzītas par kontaktpersonu, tiek nosūtītas mājas. Šādos gadījumos par darbinieka atgriešanos darbā lemj ģimenes ārsts.
- Darba kārtības noteikumos vai rīkojumā par darba kārtību ārkārtējās situācijas laikā paredzēt, ka katru reizi, kad nodarbināta persona ierodas darbā un reģistrējas darba laika uzskaites sistēmā, ja tāda izveidota, tā apliecina, ka:
- nodarbinātajam nav konstatēta saslimšana ar Covid-19;
- nodarbinātā mājsaimniecībā nav Covid-19 slimnieka un darbiniekam nav zināms kontakts ar Covid-19 pacientu;
- pēdējo 14 (četrpadsmit) kalendāro dienu laikā nodarbinātais nav bijis ārvalstīs;
- nodarbinātajam nav akūti elpceļu infekcijas simptomi (iesnas, klepus, rīkles iekaisums, paaugstinātā ķermeņa temperatūra, elpošanas traucējumi);
- nodarbinātajam ir pienākums nekavējoties informēt darba devēju, ja viņam parādās elpceļu infekcijas simptomi (iesnas, klepus, rīkles iekaisums, paaugstinātā ķermeņa temperatūra, elpošanas traucējumi);
- sniedzot iepriekšējos punktos aprakstītos apliecinājumus, nav melojusi;
- ir zināms, ka par nepatiesu ziņu sniegšanu ir noteikta administratīvā un kriminālā atbildība.
- Telpās darbiniekiem sēdēt vai strādāt, ievērojot vismaz 2 m distanci vienam no otra. Pārdomāt darba zonu izvietojumu telpā.
- Samazināt darbinieku iespējas izmantot citu darbinieku darba vietas, darba piederumus, biroja tehniku, un citu darba aprīkojumu, kā arī kopīgi lietoto virsmu un priekšmetu (skārienjūtīgos ekrānus, datorus, tastatūras, peles, papīrus u.c.) skaitu.
- Atlikt vai pilnībā atteikties no klātienes sanāksmēm, tās pārceļot uz digitālu vidi, piemēram, plaši lietoti bezmaksas telekonferences rīki “Cisco Webex”, “Microsoft Teams” u. c. Darba vietā savstarpējai saziņai starp darbiniekiem izmantot elektroniskās saziņas līdzekļus.
- Veicināt attālinātu pakalpojumu sniegšanu (piem. pieteikšanās pakalpojumam attālināti), bezskaidras naudas maksājumu veikšanu, iespēju robežās mazināt pakalpojumam veltīto laiku, neprasīt klientam atrasties tuvu darbiniekam, ja klienta klātbūtne nav nepieciešama visu pakalpojuma sniegšanas laiku.
Avots: SPKC
PAPILDUS INFORMĀCIJA UN RESURSI DROŠAS DARBA VIETAS NODROŠINĀŠANAI UZŅĒMUMĀ
Resursa nosaukums |
Resursa atrašanaš vieta tīmeklī |
Slimību profilakses un kontroles centra rekomendācijas un informatīvi materiāli darba devējiem |
https://www.spkc.gov.lv/lv/node/178
|
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras sagatavotās rekomendācijas darba organizēšanai Covid-19 pandēmijas laikā |
https://www.liaa.gov.lv/lv/covid19/rekomendacijas-darba-organizesanai |
Valsts kancelejas un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavotās vadlīnijas darba organizācijai Covid-19 pandēmijas laikā (attālinātais darbs) |
https://www.mk.gov.lv/lv/vadlinijas-darba-organizacijai-covid-19-pandemijas-laika
|
Valsts darba inspekcijas informācija darba devējiem un darba ņēmējiem |
https://www.vdi.gov.lv/lv/covid-19
|
Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūra |
https://osha.europa.eu/lv/themes/covid-19-resources-workplace#pk_campaign=ban_homecw |
OiRA – interaktīvs rīks darba vides risku novērtēšanai |
|
Dzīve ar COVID-19: Novērtējums par koronavīrusa izraisītās krīzes pārvarēšanu Latvijā un priekšlikumi sabiedrības noturībai nākotnē |
|
Informatīvs materiāls rīcībai Covid-19 izplatības novēršanai būvobjektā |