Vadlīnijas MM nozares uzņēmumiem Covid-19 ierobežošanai

Vadlīnijas MM nozares uzņēmumiem Covid19 ierobežošanai

Izstrādātas balstoties uz 2021. gada 5. marta MASOC Padomes sēdē nolemto.

Saistībā ar slimības Covid-19 izplatību, valstī ieviesto ārkārtas stāvokli un Ministru kabineta ieviestajiem epidemioloģiskās drošības un citiem pasākumiem, Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācija aicina uzņēmumus veikt virkni pasākumu.

VADLĪNIJU MĒRĶIS

Ražošanas uzņēmumu darba procesu nepārtrauktība, samazinot Covid-19 inficēšanās riskus.

UZŅĒMUMU VADĪBAI

1. Regulāri sekot līdzi valsts iestāžu sniegtajai informācijai saistībā ar ieviestajiem drošības pasākumiem un Slimību un profilakses kontroles centra interneta vietnē (https://spkc.gov.lv/lv/) sniegtajām rekomendācijām.

2. Papildināt darba kārtības un iekšējās kārtības noteikumus atbilstoši Covid-19 izplatības ierobežošanai ieviestajiem pasākumiem, un iepazīstināt ar tiem darbiniekus.

3. Noteikt atbildīgās personas, kas pieņem lēmumus situācijās, kas saistīti ar Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumiem (piemēram, ražošanas/projektu vadītājs/darba drošības speciālists).

4. Darba vietā aizliegt uzturēties personām:

  • kurām ir aizdomas vai konstatēta Covid-19 saslimšana;
  • kuras pēdējo 14 kalendāro dienu laikā atgriezušās no ārvalstīm;
  • kuras ar ārsta lēmumu atzītas par kontaktpersonām ar Covid-19 slimai personai;
  • kurām ir Covid-19 saslimšanas simptomi (iesnas, klepus, elpošanas ceļu, kakla iekaisums, paaugstināta ķermeņa temperatūra, elpošanas traucējumi) un nav veiktas nepieciešamās pārbaudes un saņemti to rezultāti;
  • kuras ir atteikušās parakstīt Apliecinājumu (skat. Rīcība darba vietā 6. punktu)

5. Pastiprināti novērot darbinieku veselības stāvokli un periodiski veikt anketēšanu, pārliecinoties, ka darba vietā neuzturas personas, uz kurām attiecināms iepriekš 4. punktā minētais.

6. Darbu organizēt tā, lai maksimāli samazinātu darbinieku tiešos kontaktus, piemēram, biroja darbu organizēt attālināti, ražošanā strādājošos organizēt pa nelielām grupām, pēc iespējas nodrošinot indivīdu savstarpēju distancēšanos (ieteicams vismaz 2 m), tāpat ieteicams veikt arī darba vietu norobežošanu.

7. Redzamās vietās izvietot informāciju un aicināt darbiniekus ievērot piesardzības un dezinfekcijas pasākumus, regulāri vēdināt telpas, kur tas iespējams.

DARBINIEKIEM

1. Bieži mazgāt rokas ar ūdeni un ziepēm, īpaši pēc tualetes apmeklējuma, sabiedrisku vietu apmeklēšanas, pirms ēšanas, pēc kontakta ar slimiem cilvēkiem vai viņu apkārtējo vidi.

2. Ja nav iespējas nomazgāt rokas, nepieciešams dezinficēt rokas ar spirtu saturošu roku dezinfekcijas līdzekli.

3. Izvairīties no pieskaršanās sejai (acīm, degunam un mutei) ar nemazgātām rokām.

4. Izvairīties no tuva kontakta ar cilvēkiem, kuriem ir elpceļu infekcijas simptomi.

5. Klepojot un šķaudot nosegt muti un degunu ar vienreizlietojamo salveti, kuru pēc lietošanas izmest atkritumos, un pēc tam nomazgāt rokas.

6. Tīrīt un dezinficēt virsmas un priekšmetus, kuriem bieži pieskaras viens vai vairāki darbinieki.

7. Regulāri tīrīt un vēdināt telpas.

8. Vieglu saslimšanas simptomu novērošanas gadījumā zvanīt uz analīžu pieteikšanas tālruni 8303, smagu saslimšanas simptomu gadījumā uz tālruni 113.

9. Sasveicināties bez sarokošanās.

10. Uz darba vietu doties maksimāli izvairoties no sabiedriskā transporta izmantošanas.

11. Piedāvāt risinājumu darba vietu zonēšanai, gadījumos, ja distancēšanās ir ierobežota.

RĪCĪBA DARBA VIETĀ

1. Noteikt, ka jebkurai personai darba vietā, kurai rodas aizdomas vai ir informācija, ka darbiniekam izpaužas kāds no elpceļu infekcijas simptomiem (iesnas, klepus, rīkles iekaisums, paaugstinātā ķermeņa temperatūra, elpošanas traucējumi), ir pienākums:

  • ja slimības simptomi ir konstatēti pašam darbiniekam, ziņot par to darbu vadītājam un nekavējoties pamest darba vietu;
  • ja slimības simptomi redzami citai personai, ziņot par to darbu vadītājam.

2. Ja tiek konstatēts kāds no elpceļu infekcijas simptomiem (iesnas, klepus, rīkles iekaisums, paaugstinātā ķermeņa temperatūra, elpošanas traucējumi), darbiniekam ir jāpamet būvlaukums/darba vieta, un darbinieks ir nosūtāms veikt veselības pārbaudi, kā arī atbildīgajam darbiniekam ir jāapzina un jāfiksē personas, kuras ir bijušas ciešā kontaktā ar darbinieku, kam novērotas saslimšanas pazīmes.

3. Veselības pārbaudes, kuras atbilstoši valsts noteiktajiem kritērijiem neapmaksā valsts, bet darba devēja ieskatā ir veicamas, sedz darba devējs.

4. Ja pārbaudāmajam darbiniekam netiek konstatēta saslimšana, darbinieks atgriežas darba vietā un darbu turpina normālā režīmā.

5. Ja darbiniekam tiek konstatēts Covid-19, personas, kuras bijušas ciešā kontaktā ar saslimušo darbinieku un ar ārsta lēmumu atzītas par kontaktpersonu, tiek nosūtītas mājas karantīnā jeb pašizolācijā. Šādos gadījumos par darbinieka atgriešanos darbā lemj ārsts.

6. Darba kārtības noteikumos paredzēt, ka katru reizi, kad darbinieks ierodas darbā un reģistrējas darba laika uzskaites sistēmā, tas apliecina, ka:

  • nodarbinātajam nav aizdomas un nav konstatēta saslimšana ar Covid-19;
  • pēdējo 14 (četrpadsmit) kalendāro dienu laikā nodarbinātais nav bijis ārvalstīs;
  • nodarbinātajam nav elpceļu infekcijas simptomi (iesnas, klepus, rīkles iekaisums, paaugstinātā ķermeņa temperatūra, elpošanas traucējumi);
  • nodarbinātajam ir pienākums nekavējoties informēt darba devēju, ja viņam parādās elpceļu infekcijas simptomi (iesnas, klepus, rīkles iekaisums, paaugstinātā ķermeņa temperatūra, elpošanas traucējumi);
  • sniedzot iepriekšējos punktos aprakstītos apliecinājumus, nav melojis;
  • ir informēts, ka par nepatiesu ziņu sniegšanu ir noteikta administratīvā un kriminālā atbildība.

Atgriezties uz sarakstu