Atskats uz MM nozari 2019. un 2020. gadā

Atskats uz MM nozari 2019 un 2020 gadā

2019. gads mašīnbūves un metālapstrādes nozarē bijis relatīvi mierīgs. Turpinājās pozitīvās attīstības tendences, kuras nozarē aizsākās jau 2016. gadā ar ikgadējo apgrozījuma un eksporta apjomu pieaugumu vidēji virs 10% gadā. 2019. gadā kopējie nozares rādītāji joprojām bija pietiekoši iespaidīgi – apgrozījums un eksporta apjomi pieauga par 12%, bet pievienotā vērtība vēl straujāk – par 18% salīdzinot ar 2018. gadu. Pieaugums bija visos nozares segmentos, izņemot komplektējošo daļu ražošanu auto rūpniecībai, kur 2019. gadā apgrozījums kritās par 4%. Te gan jāpiemin, ka iepriekšējos trīs gadus tieši ar auto rūpniecību saistītais segments bija visstraujāk augošais (2017. un 2018. gadā pieauguma tempi bija tuvu 30%) un kopējie apjomi tika sasniegti ļoti lieli, attiecīgi šādus pieauguma tempus ilgtermiņā noturēt nebija iespējams.

2019. gadā izaugsme palēninājās Eiropā, kas ir lielākais nozares noieta tirgus, līdz ar to arī vairākos nozares segmentos – galvenokārt komplektējošo daļu ražošana auto rūpniecībai un atsevišķos mašīnbūves virzienos 2019. gada beigās apjomi vairs nepieauga. Kopumā, neskatoties uz ekonomikas piebremzēšanos Eiropā, 2019. gads nozarei ir uzskatāms par veiksmīgu, ko apliecina arī kopējie rādītāji.

Iepriekšējo gadu pozitīvais scenārijs turpinājās arī 2020. gada 1. ceturksnī (apgrozījuma un eksporta pieaugums pret 2019. gada 1. ceturksni attiecīgi 8% un 5%). Arī nozares uzņēmumu prognozes gada sākumā bija optimistiskas. MASOC februāra mēnesī veiktajā nozares pētījumā 64% no aptaujātajiem uzņēmumiem prognozēja apgrozījuma pieaugumu 2020. gadā, vien 20% prognozēja apjomu samazinājumu.

Situācija mainījās martā līdz ar Covid-19 krīzes iestāšanos. Lai arī lielākā daļa nozares turpināja darboties normālā režīmā, bija samērā liels apjukums un neziņa par tālākiem attīstības scenārijiem. Liela daļa uzņēmumu saskārās ar loģistikas problēmām (ienākošās izejvielu un komponenšu piegādes, produkcijas realizācija), savukārt tie uzņēmumi, kas fokusējas uz auto rūpniecību bija spiesti doties dīkstāvē, jo uz diviem mēnešiem praktiski bija apturēta lielo auto rūpnīcu darbība Eiropā. Savukārt otrajā pusgadā situācija nosacīti normalizējās, ko apliecina arī statistikas dati. Operatīvie dati liecina, ka 2020. gads nozarei būs apmēram iepriekšējā gada līmenī, ar iespējamo kritumu 1-2 % robežās. Eiropā kopumā ražošanas apjomu kritums ir krietni lielāks, līdz ar to 2020. gada rezultāti ir krietni labāki nekā varēja prognozēt pavasarī.

MM nozares uzņēmumos situācija ir atšķirīga, Covid krīzes ietekme lielā mērā ir atkarīga no konkrētās situācijas uzņēmumā, mērķa tirgiem un sektoriem. Ir pietiekami liels skaits uzņēmumu, kam 2020. gadā ir apjomu pieaugums. Relatīvi labākā situācijā 2020. gadā bija uzņēmumi, kuri eksportē produkciju uz Skandināvijas valstīm saistībā ar infrastruktūras un būvniecības projektiem, jo tur ierobežojumi bija mazāk strikti un arī transporta un loģistikas jautājumi bija salīdzinoši vienkāršāk risināmi.

Investīciju ziņā Latvijā visaktīvākā situācija ir Liepājā, kur 2019. gadā tika aizsākti vairāki nozīmīgi paplašināšanās projekti, kuri turpinājās arī 2020. gadā. Viens no nozīmīgākajiem – Caljan jaunās ražotnes atklāšana bijušā Liepājas Metalurga teritorijā, kas ļaus uzņēmumam būtiski kāpināt ražošanas jaudu, tādejādi nodrošinot pieaugušo loģistikas nozares pieprasījumu pēc speciāliem konveijeriem pasta sūtījumu apstrādei.

Jānorāda arī uz Rīgas Elektromašīnbūves rūpnīcas (RER) labajiem rādītājiem. Pēc veiksmīga 2019. gada arī 2020. gadā, neskatoties uz krīzi, uzņēmums plāno apgrozījuma un eksporta apjomu pieaugumu. Turklāt, 2020. gadā ir veiktas investīcijas ap 4 miljoni EUR modernās ražošanas iekārtās, testēšanas aprīkojumā un energoefektivitātes pasākumos. Jāpiemin, ka uzņēmums ir lielākais nodokļu maksātājs nozarē – 2019. gadā nodokļos nomaksāti virs 4 milj. EUR.

Pēc problēmām pavasarī, kas bija saistītas ar komplektējošo daļu piegāžu pārrāvumiem, otrajā pusgadā sekmīgi turpina darboties lielākais specializētā transporta līdzekļu ražotājs Bucher Municipal, turpinot investēt procesu efektivitātes paaugstināšanā un papildinot produktu klāstu ar jauniem produktiem.

Pēc 2019. gada rādītājiem viens no straujāk augošajiem uzņēmumiem ir EMJ Metāls, kas ir izvirzījies par vienu no lielākajiem lokšņu metāla apstrādes centriem Baltijā. Arī tuvākā gada laikā ir plānots paplašināt darbību, investējot jaunās iekārtās un ražošanas platībās.

Situācijas attīstību 2021. gadā, ņemot vērā kopējo nenoteiktību, ir samērā grūti prognozēt, jo ir iespējami dažādi scenāriji. Prognozes par ekonomisko situāciju Eiropā, kas ir lielākais nozares noieta tirgus, nav īpaši optimistiskas. Covid krīzes radītais apjomu kritums ir lielāks nekā 2008./2009. gada finanšu krīzes laikā. 2021. gadā vēl netiek prognozēta pilnvērtīga atkopšanās. Vienlaicīgi, zināmas iespējas nozares uzņēmumiem rada fakts, ka lielie Eiropas uzņēmumi Covid krīzes ietekmē pārskata savas piegāžu ķēžu stratēģijas, lielāku uzsvaru liekot uz piegādes drošumu un ģeogrāfisko tuvumu, tādejādi pārceļot daļu no apakšpiegādēm no Āzijas atpakaļ uz Centrāl un Austrumeiropas valstīm. Šis faktors gan negatīvi ietekmē arī daļu Latvijas uzņēmumu, kuri piegādā iekārtas attālinātos tirgos visā pasaulē, jo ņemot vērā ceļošanas ierobežojumus un pastāvošos riskus ir problemātiski nosūtīt personālu, lai veiktu iekārtu uzstādīšanu un nodošanu ekspluatācijā.

Covid-19 krīze ir atstājusi iespaidu arī uz izejvielu, galveno kārt tērauda tirgu pasaulē. Līdz ar krīzes sākumu tika samazinātas kopējās tērauda ražošanas jaudas, kas atsākoties ražošanai, it īpaši auto rūpniecībā, nespēj vairs nodrošināt kopējo pieprasījumu pēc izejvielām. Līdz ar to 2020. gada nogalē ir vērojams straujš tērauda cenu kāpums un atsevišķos gadījumos pat deficīts. Šis ir kā papildus izaicinājums, ar ko ir jārēķinās vismaz 2021. gada sākumā.

Visi trīsdesmit lielākie Latvijas mašīnbūves un metālapstrādes nozares uzņēmumi pēc neto apgrozījuma 2019. gadā skatāmi janvārī iznākušajā ikgadējā žurnāla “Dienas Bizness” zīmola izdevumā TOP 500, kas tapis sadarbībā ar “Lursoft IT”. Tajā pieejams plašs ieskats Latvijas tautsaimniecības norisēs, kā arī uzņēmumu topi. https://www.dbhub.lv/top-500-latvijas-lielakie-uznemumi-2020

Zemāk pievienojam topa izvilkumu norādot MASOC biedru atrašanos kopējā MM nozares topā:



! Atgādinām, ka visi MASOC biedri skatāmi uzņēmumu datu bāzē trijās valodās šeit: 
https://www.masoc.lv/biedri/uznemumu-datubaze


Atgriezties uz sarakstu