SIA „MAŠĪNBŪVES KOMPETENCES CENTRS” pētījumu īstenošana (oktobris - decembris 2021)

SIA „MAŠĪNBŪVES KOMPETENCES CENTRS” realizē projektu „Mašīnbūves Kompetences centra izveide”, id. Nr. 1.2.1.1/18/A/008 saskaņā ar 10.05.2019. noslēgto Līgumu par Eiropas Savienības fonda projekta īstenošanu Nr.1.2.1.1/18/A/008. Laika posmā no 2021.gada oktobra līdz decembrim pētniecības projektos paveiktais:

1.1

SIA “PERUZA” īstenotajā pētniecības projektā “Procesa izpēte un prototipa izveidošana sadzīves atkritumu tūlītējas dalītas šķirošanas konteinerstacijai ar lokāli un attālināti vadītu robotmanipulatoru pielietojumu un izvietojumu daudzdzīvokļu māju pagalmos” 2021.gada ceturtajā ceturksnī veiktas šādas darbības:

Datorizētas robotizētas iekārtas izgatavošana un programmēšana – paveiktie darbi:

•           Šķirošanas konteineršūnas montāža: izgatavotas 2 autonomas atkritumu šķirošanas šūnas, kas sadarbojas savā starpā informācijas apmaiņā, veikta manipulatoru paralēlās sadarbības programmēšana, tāpat notiek atkritumu šķirošanas šūnu un eksperta sadarbības programmēšana

•           Datorredzes un citu sensoru kalibrācija veikta, lai uzlabotu dažādu parametru atpazīšanu atkritumu šķirošanas veikšanai, lai gatavotos gala testēšanai

Tiek pilnveidota un programmēta sistēmas konfigurācija:

•           Sākotnēji eksperts apmāca sistēmu, katru reizi klasificējot priekšmetus;

•           Klasificētiem priekšmetiem serverī tiek saglabāta informācija par formu, materiālu, krāsu, etiķeti;

•           Pakāpeniski katra šūna palielina savu patstāvīgo lēmumu pieņemšanas notikumu daudzumu;

•           Šūnas iegūst instrukcijas no servera, kurā informāciju ievietojušas citas šūnas un eksperts.

1.2

Projekta “Mašīnbūves kompetences centrs” ietvaros SIA “DINEX LATVIA” 2019. gada 1.jūnijā uzsāka pētniecības projekta Nr. 1.2 “Saliekamā tipa konduktoru izstrāde” īstenošanu. 2021.gada ceturtajā ceturksnī pabeigta saliekamā tipa konduktora ražošanas procesa izstrāde. Veikti konduktora testi un analīze - rezultāts pozitīvs. Pētniecības projekts ir veiksmīgi noslēgts.

1.3

SIA “GRANĪTS pētniecības projekta Nr. 1.3. Sabiedrība ar ierobežotu atbildību "GRANĪTS" “Jauna ražošanas tehnoloģiskā procesa izstrāde un testēšana reālā darbības vidē SIA “GRANĪTS” ražotnē” ietvaros laika posmā līdz 31.12.2021. tika turpināts darbs pie 1.25mm un 2mm standarta eņģes izgatavošanai nepieciešamās štances prototipa izstrādes. Šajā laika posmā izgatavotas abu štanču prototipu pamatnes un strādāts pie pārējo prototipa elementu izgatavošanas. Lai veicinātu izstrādes ātrumu darbā tika pieņemts papildus speciālists.

1.6

2021.gada novembrī pabeigts SIA “Preco” pētījums “Augstas ražības, slēgta tipa lentas transportieru ar aspirācijas sistēmu prototipu izstrāde SIA “Preco””. 2021.gada ceturtajā ceturksnī ir izstrādāts un izgatavots slēgta tipa lentas transportiera ar aspirācijas sistēmu prototips. Ir veikta eksperimentālā modeļa testēšana un pētījumi, veikti putekļu koncentrācijas mērījumi. Izstrādātais un izgatavotais jaunais produkts ar aspirācijas sistēmu atbilst tirgū pieprasītajam.

1.7

SIA “Preco” pētījumā Nr. 1.7 “Mitruma sensoru mērījumu precizitātes uzlabošana graudu kalšu automatizācijas nodrošināšanā” periodā līdz 31.12.2021. ir pabeigta pētniecības stenda mezglu un detaļu ražošana, kā arī uzsākta testa stenda montāža. Turpinās darbs pie testējamo mitruma sensoru iepirkuma un izvēles, kā arī izpētes. Maksimālai testa stenda pielāgošanai nepieciešamo testu veikšanai un mitruma sensoru izvietošanai, kā arī mērījuma kvalitātes uzlabošanai, ir veiktas korekcijas testa stenda projektā.

1.9

SIA “Zippy Vision” un SIA “PCC” pētījumā Nr. 1.9 “Kokmateriālu kompleksas skenēšanas sistēmas izstrāde, artefaktu datu kopas veidošana un dziļās mācīšanās svaru masīvu sagatavošana” periodā līdz 31.12.2021. veiktas šādas aktivitātes:

•           Bilineāro un prizmas kameru salīdzinošie pētījumi ar vieniem un tiem pašiem materiāliem, lai noteikti dziļās mācīšanās tīklu atkarību no krāsu interpolācijas veida;

•           Ierobežotas tomogrāfijas uzdevuma pārskatīšana, projektēšana un paraugu atlase;

•           Optimizācijas algoritmu pilnveidošana pārejot uz telpisku optimizāciju un brusu griešanas stratēģiju;

2.1

AS “KEPP EU” un SIA “Procesu analīzes centrs” īstenotā pētniecības projekta 2.1 “Procesu izpēte un optimizēta elektronu stara sildītāja izstrāde augstas tīrības pakāpes materiālu ražošanai” ietvaros 2021. gada 4. ceturksnī tika pabeigts pētniecības projekts un sasniegti abi tā mērķi:

– piemaisījumu avotu likvidēšana, kas iekļūst materiāla kausējumā jonu veidā, kas atrodas ap elektronu staru.

– elektronu staru novirzīšanas sistēmas izveide starp fokusēšanas spolēm un gāzes kameru, kas novērstu lēnu piemaisījumu daļiņu (jonizētu un nejonizētu) iekļūšanu silīcija (Si) augšanas kamerā.

3.4

SIA “UAVFACTORY” īstenotā pētniecības projekta “Pingvīna C bezpilota lidaparāta konkurētspējas palielināšana” ietvaros 2021.gada 3. ceturksnī tika veikti projekta darbi:

2021.gada 4. ceturksnī tika veikti šādi projekta darbi:

Tika nolemts, ka nākošais solis LoRa (Long Range) Appconwireless RF1276 radio moduļa testēšanā ir lidojums ar Cessna uz maksimālo attālumu (100 km un vairāk, ja būs iespējams). Šim nolūkam L-veida stiprinājums priekš Cessna lidmašīnas tika papildināts ar LoRa stiprinājumiem, tika uztaisīti specialie vadi komunikācijai. Ir plānots lidot vienlaicīgi ar diviem moduļiem, kurus pārslēgs lidojuma laikā.

Tika izstrādāts lidojums plāns, kas ietver sevī gan lidmašīnas lidojuma virzienu un kontroles punktus, gan komunikācijas algoritmu (kā tēmēt antenu lidmašīnas virzienā, kā pārbaudīt komunikāciju, ko darīt ja tā pazūd). Operators uz zemes atrodas rūpnīcā, lidmašīna lidos Ventspils virzienā. Lidojuma laikā operatori komunicē viens ar otru ar LoRa radio starpniecību, sūtot īsziņas (mobilie sakari lidmašīnas augstumā nav vienmēr pieejami). Papildus, katru sekundi tiek sūtīts sekunžu skaits, kas ātrs veids kā pamanīt problēmas ar komunikāciju.

Pirmais lidojums izgāzās aparatūras vainas dēļ. Otrā lidojumā tika nolems ka operators uz zemes atradīsies Zaļeniekos, jo no turienes ir daudz labāka redzamība (LOS) uz Ventspils pusi. Otrs tests bija veiksmīgs. Maksimālais attālums kurā bija komunikācija ir 140 km, līdz 80 km komunikācija ir bijusi ļoti laba.

Tika nolemts LoRa radio moduli integrēt spārnā, kas tika izdarīts. Ir uzprojektēti arī visi nepieciešamie vadi moduļa pieslēgšanai. Kā gala rezultāts ir salikts lidmašīnas prototips.

3.5

Projekta “Mašīnbūves kompetences centrs” ietvaros SIA “DINEX LATVIA” 2021. gada 1.janvārī uzsākta pētniecības projekta Nr. 3.5 “Izplūdes gāžu noplūžu noturīgā elastīgā elementa ar termisko izolāciju izstrāde komerctransporta izplūdes sistēmām” īstenošana. Pārskata periodā veikta materiālu atlase un testi. Uzsākta prototipa sagatavošana turpmākajiem testiem.

4.3

SIA "AB METAL" un SIA "Astra prima" īstenotā projekta “Inovatīva mugurkaula starpskriemeļu diska implanta un tam paredzēto instrumentu, kā arī retraktoru izstrāde retroperitoneālai pieejai mugurkaula ķirurģijā” ietvaros 01.10.2021.-30.11.2021. tika uzražotas un pārbaudītas mugurkaula starpskriemeļu diska implanta un tam paredzēto instrumentu prototipu gala versijas. Saņemts speciālistu atzinums par to pielietojamību, funkcionalitāti un lietošanas ērtumu. Pētījums tika noslēgts.

4.4

2019.gada oktobrī uzsākts SIA "AB METAL" un SIA “MarTo Logistis” pētījums “Modulāro skeletona kamanu izstrāde”. 01.10.2021.-30.11.2021. tika izgatavoti un sakomplektēti vairāki modulārās skeletona kamanas gala prototipi. Pielāgojot modulārās kamanas sportistiem ar atšķirīgiem auguma parametriem un braukšanas iemaņām, tika veikti gala testi ledus trasē. Pētījums tika noslēgts.

4.5

Uzsākts AS “KEPP EU”, Latvijas Universitātes un AS “ALFA RPAR” pētījums “Tehnoloģiskie pētījumi un silīcija ražošana ar diametru līdz 100 mm izmantošanai vājstrāvas un lieljaudas mikroelektronikas cietvielu ierīcēs”. 2021. gada novembrī pētījums tika pabeigts un tā mērķi tika sasniegti pilnībā:

  • Izstrādāta FZ silīcija monokristālu audzēšanas tehnoloģija ar diametru 102 mm uz FZ1510 iekārtas;
  • Izstrādāts silīcija monokristālu audzēšanas procesa no pjedestāla matemātiskais modelis. Daži induktori un sistēmas, kas izstrādātas, pamatojoties uz modeli, ir veiksmīgi pārbaudītas;
  • Uz VU 1 iekārtas bāzes tika izveidots modelis silīcija monokristālu audzēšanai no pjedestāla. Šīm mērķim tika izveidots un nodots ekspluatācijā augstfrekvences ģenerators ar frekvenci 1,76 MHz.
  • Atbilstoši VU 1 iekārtas izstrādātajam matemātiskajam modelim, tika projektēta, samontēta un pārbaudīta staru sildīšanas sistēma, izmantojot spoguļlēcu kondensatorus.Projekta laikā tika novērstas monokristālu audzēšanas problēmas, nevienmērīga pjedestāla kušana, kas bija pirms projekta uzsākšanas.
  • Tika izveidota līnija silīcija tīrīšanai un apstrādei, kas sastāv no darbgaldiem silīcija mehāniskai apstrādei ar diametru 44-200 mm; iekārtas izejvielu un produkcijas ķīmiskai apstrādei; pilnīgs komplekss monokristālu parametru mērīšanai. Specializētos partneruzņēmumos veikta silīcija neitronu-transmutācijas leģēšana un plākšņu ražošana no šī silīcija. Tehnoloģiskā līnija ir pabeigta.
  • Paraugi, kuri  izgatavoti projekta īstenošanas laikā veiksmīgi testēti Latvijā, Norvēģijā un Krievijā
  • Pamatojoties uz projekta materiāliem, tika publicēti 2 raksti

4.7

2020. gada 1.decembrī uzsākts starpnozaru pētniecības projekts Nr. 4.7 “Augstvērtīgu zivju produkcijas ražošanas procesa ekonomiskās efektivitātes paaugstināšana ar visaptverošu izejmateriāla, produkcijas un ražošanas procesa kontroles un pārvaldības IT risinājumu”. Īstenotāji SIA “PERUZA” un SIA “WeAreDots”.

Laika posmā līdz 2021.gada 31.decembrim izstrādāta metode fileju defektu novērtēšanai:

  • Izstrādāts jauns attēlu apstrādes paņēmiens, kas realizē detektētā izmainīta toņa laukuma pārklāšanu ar standarta izmēra pikseļiem ar zināmu laukuma izmēru. Pirmajā solī detektētā laukuma attēls  tiek pārklāts ar “caurspīdīgu” pikseļu tīklu, kura ietvaros tiek dinamiski izvērtēta virsmas toņa izmaiņa blakus esošos pikseļos. Rezultējošo vērtējumu iefiksē, aizkrāsojot tos pikseļus, kas pārliecinoši pieder noteiktai toņu kopai, un summējot to laukumus. Pārklājamās zonas robežas tiek noteiktas salīdzinot pikseļu toņu piesātinājuma izmaiņas. Pārklājamās zonas robežas tiek noteiktas salīdzinot pikseļu toņu piesātinājuma izmaiņas.
  • Iegūtos vērtējuma datus apkopo projekta partneris WeAreDots SIA veidotajā datu bāzē, kam izstrādāts risinājuma funkcionalitātes projektējums:
    • nodefinētas ekrānformas – lietotāju reģistrācijai un pārvaldībai, partiju ievadei un pārvaldībai, zivju sugu, nozvejas apgabalu, piegādātāju un defektu klasifikatoru ievadei;
    • izstrādāti atskaišu un grafiku modeļi un definēti tām nepieciešamie dati (defekti partijā, apstrādāto partiju atskaite, kvalitātes salīdzinājuma grafiks).
  • Izgatavots fileju dinamiskas caurgaismošanas inspekcijas galda pirmais prototips, kura vadību programmē projekta partneris WeAreDots SIA

4.8

SIA "Steel PROFI" sadarbībā ar SIA "Latelectrics" 2020. gada 1.decembrī uzsāka starpnozaru pētniecības projekta Nr. 4.8 “Maza un vidēja izmēra pašattīroša dūmgāzu elektrostatiskās attīrīšanas filtra  procesa izpēte un prototipa izveidošana” īstenošanu.

2021.gada ceturtajā ceturksnī pabeigta prototipa mehāniskās sadaļas izstrāde. Veikti sausie testi Steel Profi ražotnē. Paralēli pabeigta arī lielākās daļas elektrovadības komponenšu uzstādīšana.

4.9

2021. gada 1. oktobrī uzsāka pētniecības projekta Nr. 4.9 “Radioviļņu ierīces naftas piesārņojuma meklēšanai un kontūrēšanai prototipa maketa izgatavošana un pārbaude” īstenošanu. Pētniecības projekta galvenais mērķis ir izstrādāt radioviļņu ierīces naftas piesārņojuma meklēšanai un kontūrēšanai prototipa maketu un veikt tā darbības pārbaudi. Radioviļņu metodes galvenais mērķis ir praktiska iespēja operatīvi un nepārprotami identificēt un kontūrēt ar naftu piesārņotos grunts gabalus, kas nav sasniedzami ar gaisa vai citiem alternatīviem monitoringa un kontroles veidiem, lai savlaicīgi pieņemtu attiecīgus lēmumus un realizētu nepieciešamos pasākumus ekoloģisko katastrofu novēršanai.

Šis pētniecības projekts ir nākamais solis jaunas tehnoloģijas izstrādē, ar kuras palīdzību būs iespējams ievērojami paaugstināt ar naftas produktiem piesārņotās grunts monitoringa procesā iegūtās informācijas un datu ticamību un precizitāti, kā arī būtiski samazināt ar naftas produktiem piesārņotās grunts sanācijas darbu izmaksas. Pētniecības projekta īstenošanā tiek izmantoti 2021. gada aprīļa beigās noslēgtā pētījuma “Optimālo parametru noteikšana radioviļņu metodes ierīcei naftas piesārņojuma meklēšanai un kontūrēšanai” rezultāti.

Pētniecības projekts tiek īstenots, sadarbojoties diviem uzņēmumiem: RNA Technology, SIA un SIA “CRYOGENIC AND VACUUM SYSTEMS”.

Pētniecības projektu plānots īstenot līdz 2022. gada 30. jūnijam. Projekta kopējās izmaksas ir EUR 221’625.00, tai skaitā EUR 132’975.00 Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums.

4.11

2021.gada oktobrī SIA “ROBOEATZ” un SIA “MAK IT” uzsāka pētniecības projektu “Automatizēta fritēzes moduļa izstrāde”. Projekta mērķis: pētniecības projektu plānots veikt, balstoties uz iepriekš veiksmīgi realizētiem pētniecības, kas rezultējušies ar ražošanā ieviestiem produktiem un kā papildinājums robotizētas ēdināšanas iekārtai, veidojot pētniecību kompleksas un papildināmas sistēmas izstrādei. Konkrētajā pētniecības projektā tiks veikta eksperimentālā izstrāde fritēzes modulim, kas būs kā maināma opcija robotizētas ēdināšanas iekārtā, lai sniegtu lietotājiem lielākas iespējas recepšu izveidē, iekļaujot arī fritētu ēdienu receptes.

2021.gada 4. ceturksnī projekta dalībnieki uzsāka paredzētās darbības, nosakot nepieciešamos parametrus izveidojamajam rezultātam, kas sevī ietvēra:

  • Principiālo iekārtas uzbūvi identificējot nepieciešamās komponentes;
  • Automatizācijas principiālo darbību un tās komponentes;
  • Savietojamību ar IT vadības sistēmu un integrāciju mātes iekārtā;
  • Vadības sistēmas principiālo shēmu.


Atgriezties uz sarakstu