2025. gada 27. janvārī Centrālā finanšu un līgumu aģentūra piešķīrusi valsts atbalstu deviņiem pētniecības projektiem SIA MASOC KC īstenotā projekta Nr. 1.2.1.2.i.2/1/24/A/CFLA/008 ietvaros trijos pētniecības virzienos.
1. Automatizētu inženiersistēmu ražošanas tehnoloģijas
Pētniecības projekts Z.1.1 “Siltumatgūšanas sistēma un vides ilgtspējas atskaišu ģenerators”
Pētniecības projekta īstenotājs: SIA ROBOEATZ un SIA Mitigate
Pētniecības projekta ietvaros paredzēts veikt eksperimentālo izstrādi vairākiem mijiedarbojošamies produktiem:
1. Siltuma atgūšanas un sadales sistēma neliela izmēra ražošanas līnijās, izmantojot siltumsūkņa principus, veidojot apmaiņu starp vairākām karstuma un aukstuma iekārtām, adaptīvi balansējot jaudu pēc patērētāju nepieciešamības;
2. IoT sensori un datu vākšanas sistēmas, kas spēs automātiski nolasīt datus par temperatūru, ķīmisko sastāvu, mitrumu un citām kritiskajām ražošanas procesu sastāvdaļām, kur dati tiks centralizēti un apstrādāti ar specializētu programmatūru, kas ļaus ātri un precīzi veikt kvalitātes kontroli un monitoringu, tai skaitā izstrādājot kvalitatīvu pārskatu formu konfiguratoru, kas ļaus ērti integrēt sensoru rādījumus, tādējādi optimizējot ražošanas procesu pārvaldību un nodrošinot augstāku efektivitāti;
3. Informācijas sistēmas produktu arī padziļinātu pieeju ESG (Environmental, Social, and Governance) faktoru integrācijai un analīzei, kas kalpos kā risinājums palīdzot veikt analīzi un atskaites ESG mērķu sasniegšanā. Šajā kontekstā pētniecības projektā tiks izstrādās risinājumus, kas palīdzēs uzņēmumiem ne tikai sekot līdzi savām darbībām, bet arī analizēt un optimizēt tās, lai sasniegtu labākus ESG rezultātus saskaņā ar CSDR regulu.
Pētniecības projekta mērķis ir izveidot demonstrācijas modeli, kur izstrādātie produkti savstarpēji integrējas.
Pētniecības projekts Z.1.2 “Spatulas izstrāde vēja turbīnu lāpstiņu priekšējās malas robotizētam remontam”
Pētniecības projekta īstenotājs: SIA “Aerones Engineering”
Projekta mērķis ir attīstīt spatulu špakteles un aizsargkrāsas uzklāšanai ar Aerones robotu vēja turbīnu lāpstiņu priekšējās malas remontam. Tas ļaus SIA “Aerones Engineering” turpināt attīstīt savu robotisko vēja turbīnu lāpstiņas remonta risinājumu, tādējādi spējot veikt vēja turbīnu lāpstiņu remontu ātrāk un drošāk nekā to šobrīd dara industriālie augstkāpēji. Tas, savukārt, ļaus remontējamajām vēja turbīnām saražot vairāk atjaunojamās enerģijas.
Vēja turbīnu lāpstiņas to darbības laikā nodilst jeb erodē. Īpaši erozija skar lāpstiņu priekšējās malas, kuras pirmās saskaras ar gaisā esošajiem putekļiem, nokrišņiem, kukaiņiem u.c. Īpaši izteikta lāpstiņu erozija ir liela izmēra vēja turbīnām – to lāpstiņas var rotēt ar lineāro ātrumu, kas pārsniedz pat 300 km/h. Lāpstiņu erozija samazina vēja turbīnu saražotās enerģijas apjomu par 2-8% un var ievērojami saīsināt gan lāpstiņu, gan turbīnas mūžu. Tradicionāli vienīgais veids kā lāpstiņas remontēt ir, izmantojot industriālos augstkāpējus – speciāli apmācītu tehnisko personālu, kas, karājoties virvēs pie lāpstiņas, manuāli veic tās remontu. Šis process ir riskants un lēns.
Projektā tiks padizļināti izstrādāts sākotnējais robotiskās sistēmas dizains un tehniskās prasības, izpētītas spatulas izveides metodes, veikti laboratorijas testi, optimizēts spatulas dizains špakteles un aizsargpārklājuma uzklāšanai, izstrādāts spatulas izliekuma kontroles risinājums un veikta padziļināta testēšana, lai izveidotu un uz vēja turbīnas lāpstiņas demonstrētu risinājumu špakteles un aizsargpārklājuma uzklāšanai uz tām.
Projekts ļaus SIA “Aerones Engineering” attīstīt ievērojami ātrāku lāpstiņas špaktelēšanas un aizsargpārklājuma uzklāšanas risinājumu, kas labi iederas SIA “Aerones Engineering” robotiskā lāpstiņu priekšmalas remonta sistēmā. Risinājums ļaus turbīnu remontu veikt ātrāk (špaktelēšanas un aizsargpārklājuma uzklāšana uz trim turbīnas lāpstiņām – 10 h laikā vai ātrāk) un kvalitatīvāk (vienā vilcienā iespējams uzklāt viendabīgu špakteles un aizsargpārklājuma kārtu līdz 20 m garumā), salīdzinot ar augstkāpējiem (priekšmalas špaktelēšanas un pārklāšanas process var aizņemt līdz 2 dienām), tā ļaujot vēja turbīnām darboties efektīvāk un samazinot to dīkstāves laiku remonta dēļ. Tas nozīmē, ka, pateicoties Aerones izstrādātajai spatulai un robotiskajam lāpstiņu remonta risinājumam kopumā, vēja turbīnas spēs saražot vairāk atjaunojamās enerģijas un tā nodrošināt zemāku radīto CO2 izmešu apjomu enerģijas ražošanā.
Pētniecības projekts Z.1.3 “Hibrīdas atjaunīgās enerģijas ražošanas un viedās pārvaldības sistēmas prototipa izveide resursu optimālai izmantošanai”
Pētniecības projekta īstenotājs: Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “VINCENTS”, atvasināta publiska persona “Latvijas Universitāte” un SIA DTG
Projekta mērķis ir ieviest hibrīda barošanas sistēmu telekomunikāciju torņiem, kas ietver saules paneļus, vēja turbīnas un ūdeņraža kurināmā elementus, lai samazinātu oglekļa emisiju samazināšanu un vides ilgtspēju. Šāda kombinācija nodrošinās nepārtrauktu, videi draudzīgu jaudu, būtiski samazinot oglekļa emisijas. Projekts vērsts uz hibrīda barošanas avota modeļa praktiskuma un efektivitātes izcelšanu.
Projekta galvenās aktivitātes ietver telekomunikāciju torņa tehniskās specifikācijas un dizaina izstrādi, torņa prototipa un viedās pārvaldības programmatūras izstrādi, kā arī uz datiem balstītu torņa darbības novērtējumu un optimizāciju. Tiks veikta klimata analīze un kartēšana, lai noteiktu optimālo enerģijas avotu kombināciju un saražotās enerģijas apjomus, pielāgojoties mainīgajiem laika apstākļiem.
Projekta ietvaros plānots īstenot gan rūpniecisko pētījumu, gan eksperimentālo izstrādi. Šobrīd projekts atbilst 4. tehnoloģiskās gatavības līmenim, bet projekta īstenošanas beigās plānots sasniegt 7. tehnoloģiskās gatavības līmeni.
Projekta paredzamais rezultāts: izstrādāt mērogojamu zaļās enerģijas modeli, ko var pārņemt telekomunikāciju operatori dažādās ģeogrāfiskajās atrašanās vietās.
Pētniecības projekts Z.1.4 “Spektroskopijas sensoru sistēma zaļās lauksaimniecības tehnoloģijai”
Pētniecības projekta īstenotājs: Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Baltic Open Solutions Center”
Projekta mērķis ir izstrādāt spektroskopijas sensoru sistēmu un tās ražošanas tehnoloģiju pielietošanai mašīnbūvē, kas palielinās tautsaimniecības noturību pret klimata pārmaiņām un pielāgošanos tām.
Pētījuma projektā plānots izstrādāt spektroskopijas sensorus lauksaimniecības mašīnām, kas reaģējot uz biomasas (augu) atstaroto gaismu, operatīvi nodrošinās visoptimālāko mašīnu izmantošanu augu barošanai, piem., ar minerālmēsliem, laistīšanai un kaitēkļu vai slimību apkarošanai ar ķimikālijām paša procesa laikā, tā ietaupot cilvēku, finanšu un energoresursus.
Rūpnieciskā pētījuma daļā plānots veikt populārāko lauksaimniecības kultūru atstarošanas spektra izpēti un analīzi, sensora parametru definēšanu un pielāgošanu, kā arī koncepcijas eksperimentālo pārbaudi, lai apstiprinātu prognozes par tehnoloģijas komponentēm.
Eksperimentālās izstrādes pētījuma daļā plānots veikt kultūraugu spektroskopijas sensoru sistēmas un sensoru tehnoloģijas un datu apstrādes programmatūras izstrādi.
Pētījuma rezultātā tiks izstrādāts demonstrācijas spektroskopijas sensoru prototips lauksaimniecības mašīnām, sensoru izstrādes tehnoloģiskais apraksts un sensoru sistēmas tehnoloģiskais apraksts.
Pētījuma projekta rezultāti tiks publicēti SCOPUS un WEB of Science datubāzēs (2 publikācijas).
2. Materiālu ražošanas tehnoloģijas
Pētniecības projekts Z.2.1 “Liela mēroga pastāvīgo magnētu sistēmas izstrāde šķidra metāla kustības ierosināšanai alumīnija kausēšanas krāsnīs”
Pētniecības projekta īstenotājs: Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “EPM Rīga”
SIA “EPM Rīga” ir Latvijas Universitātes Fizikas institūta pētnieku grupas dibināts uzņēmums, kura sākotnējā pamatdarbība bija līgumpētījumu veikšana un jaunu izstrādātu tehnoloģiju komercializācija. Projekts paredz vienas šādas tehnoloģijas – pastāvīgo magnētu šķidrā metāla sūkni metāla transportam starp tehnoloģiskajiem procesiem – komercializēšanu.
Projekta mērķis ir izstrādāt jaunu produktu – liela mēroga energoefektīvu šķidra alumīnija sūkni, kas paredz rotējošu pastāvīgo magnētu sistēmu izmantošanu kustības inducēšanai šķidros metālos.
Pētniecības projekts Z.2.2 “Sprādzienbīstamā vidē (ATEX) lietojamu ventilatoru prototipu izstrāde”
Pētniecības projekta īstenotājs: SIA “MPP Tehnika”
Projekta mērķis ir izstrādāt 7 ventilatoru sēriju prototipus, kas atbilstu lietošanai sprādzienbīstamā vidē (ATEX sertifikācijas standartiem). Kā zināms, elektriskām un neelektriskām iekārtām, kas paredzētas lietošanai darba vietās, kurās var rasties sprādzienbīstamas vides risks, jānodrošina uzstādīšanas vietai atbilstošs drošības līmenis.
Projekta laikā tiks pētīti mehāniski un tehnoloģiski risinājumi ventilatoru kvalitatīvai darbībai sprādzienbīstamā vidē. Izstrādātās produktu sērijas būtu unikālas ar atbilstību un piemērotību īpaši bīstamiem darba apstākļiem. Projekta ietvaros tiktu izstrādātas 4 jaunas ventilatoru sērijas un modificētas ar augstu lietderības koeficientu atbilstošo ATEX prasībām un 3 esošas ventilatoru sērijas, atbilstoši ATEX prasībām.
Jaunas ventilatoru sērijas: VGA-E (8 modeļi) - augstspiediena ventilators; VGA-G (8 modeļi) - augstspiediena ventilators; VGP-E (21 modelis) – Gaisa-putekļu ventilators; VGP-G (11 modeļi) - Gaisa-putekļu ventilators
Modificētas esošās ventilatoru sērijas: VP-E (19 modeļi) - Skaidu ventilators uz elektrodzinēja ass; VP-G (6 modeļi) - Skaidu ventilators ar siksnu pārvadu; VGZ (11 modeļi) - Tīra gaisa ventilators
Lai iegūtu ATEX sertifikātu, projekta laikā visas sērijas un visi modeļi tiktu ražoti atbilstoši augstākajiem standartiem:
1. LVS EN ISO/IEC 80079-34:2020 - Sprādzienbīstamas vides. Kvalitātes vadības sistēmu pielietojums
2. EN ISO 80079-36 - Neelektriskas iekārtas lietošanai sprādzienbīstamās vidēs
3. EN ISO 80079-37 - Neelektriskas iekārtas lietošanai sprādzienbīstamās vidēs
4. EN 14986 - Ventilatoriem Ventilatoru projektēšana, kas darbojas sprādzienbīstamām vidēm
Produktu prototipi pēc to izstrādes tiks testēti reāliem pietuvinātos darbības apstākļos (TRL7).
3. Transporta tehnoloģijas
Pētniecības projekts Z.3.1 “Metāliskās Bipolārās plāksnes izstrāde ar inovatīvu nanopārklājuma tehnoloģiju”
Pētniecības projekta īstenotājs: SIA “DINEX LATVIA” un SIA “Naco Technologies”
Šajā projektā SIA “DINEX LATVIA” un SIA “Naco Technologies” apvieno savas spējas, lai izstrādātu un ražotu nanopārklātās bipolārās plātnes Latvijā. SIA “DINEX LATVIA” ar savu pieredzi plūsmas dizainā un plākšņu formēšanā nodrošinās optimālu plākšņu struktūru, savukārt, SIA “Naco Technologies” koncentrēsies uz augsti efektīvu oglekļa bāzes pārklājumu izstrādi ar dažādiem dopantiem, kas nodrošinās aizsardzību pret koroziju un pasivāciju, kā arī nodrošinās lielisku elektrisko kontaktu. Šī projekta gaitā mēs plānojam izstrādāt modernas bipolārās plāksnes, kuru biezums ir 0,2 mm, kas ļaus būtiski samazināt svaru.
Pašreizējais nozares standarts bipolāro plākšņu (BPPs) ražošanā ir oglekļa bāzes plāksnes, kādas ražo tādi uzņēmumi kā Ballard. Šīs plāksnes nodrošina nepieciešamo aizsardzību pret koroziju un zemu kontaktpretestību (ICR), tomēr tām ir vairāki būtiski trūkumi. Pirmkārt, oglekļa bāzes plāksnes ir dārgas, kas palielina kopējās degvielas šūnas ražošanas izmaksas. Otrkārt, tās ir trauslas, kas apgrūtina transportēšanu un uzstādīšanu, kā arī palielina bojājumu risku. Vissvarīgākais trūkums ir šo plākšņu lielais izmērs un svars, kas ierobežo to izmantojamību un efektivitāti. Pāreja uz metāla bipolārajām plāksnēm potenciāli ļauj samazināt svaru trīs reizes, izmēru vienpadsmit reizes, un kopējās izmaksas četras reizes. Šāda pārmaiņa ne tikai padarītu degvielas šūnas efektīvākas un vieglāk integrējamas, bet arī radītu būtiskas izmaksu ietaupījumus, padarot ūdeņraža tehnoloģijas pieejamākas un konkurētspējīgākas tirgū.
Mērķis: Izstrādāt vieglāku metāla bipolāro plāksni ar nanopārklājumu priekš ūdeņraža degvielas šūnām (Fuel Cell). Galvenās aktivitātes: Izstrādāts Metāliskā Bipolārā plāksnes dizains ar SIA “Naco Technologies” inovatīvu pārklāšanas tehnoloģiju, kas izpilda izvirzītos mērķus un sasniedz TRL5 līmeni.
Pētniecības projekts Z.3.2 “Elektrību ģenerējošs ūdeņraža dzelzceļa vagons”
Pētniecības projekta īstenotājs: Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “DiGas”
Pētniecības projekta mērķis ir izpētīt un izstrādāt elektrību ģenerējošu ūdeņraža vagonu, kas aprīkots ar ūdeņraža uzkrājošo sistēmu, degvielas šūnām un bateriju. Lai sasniegtu projekta mērķi, SIA “DIGAS” 20 mēnešu laikā īstenos divas rūpnieciskā pētījuma aktivitātes un trīs eksperimentālās izstrādes aktivitātes. Rūpniecisko pētījumu aktivitāšu ietvaros tiks veikta ūdeņraža vagona veikspējas rūpnieciskais pētījums pielietojumam kravas dzelzceļa vidē, kā arī konceptuālā tehniskā dizaina izstrāde. Šo aktivitāšu rezultātā iegūtās zināšanas kalpos par pamatu eksperimentālajai izstrādei, kuras rezultātā tiks izstrādāts pilna mēroga elektrību ģenerējošā ūdeņraža vagona prototips. Tas tiks uzstādīts uz vagona platformas un savienots ar kravas lokomotīvi, ļaujot tā darbību un veikspēju testēt un demonstrēt reālā dzelzceļa vidē. Visu piecu aktivitāšu rezultātā elektrību ģenerējošā ūdeņraža vagons tiks attīstīta no TLR 4 uz TRL7, to plaši demonstrējot kā bezkompromisu nulles oglekļa emisiju risinājumu ieguves rūpniecības kravas lokomotīvju segmentam.
Pētniecības projekts Z.3.3 “Zemas termiskās masas caurules un procesa izstrāde izplūdes sistēmām komerc automašīnām (Dinex Low Thermal Mass Pipe)”
Pētniecības projekta īstenotājs: SIA “DINEX LATVIA”
Zemas termiskās masas (Low thermal mass -LTM) koncepcija ir paredzēta dīzeļdegvielas un ūdeņraža iekšdedzes dzinēja izplūdes gāzu pēcapstrādes sistēmas efektivitātes paaugstināšanai, uzlabojot sistēmas cauruļu siltuma veiktspēju. Tā kā izplūdes caurule ir izgatavota no ļoti plāna metāla, izplūdes gāzes nodod mazāk siltumenerģijas pašai caurulei un vairāk katalizatoriem, kuru aktivizēšanai nepieciešama noteikta temperatūra. Tādējādi tiek saīsināts transportlīdzekļa aukstās palaišanas periods un palielināta sistēmas pārveidošanas efektivitāte.
Projekta mērķis ir sagatavot koncepciju sērijveida (industrālai) ražošanai, izvēloties piemērotu ražošanas procesus plānsienas caurules (Low thermal mass pipe) produktam.
Problēmas apraksts: Pirms tehnoloģiju sērijveida ražošanas ir jāatrisina divi izaicinājumi:
1. Zināšanu trūkums plāno metālu metināšanā Latvijā, kā arī nozarē. Lai risinātu šo problēmu, Dinex sadarbosies ar zinātnisku institūciju, lai iegūtu zināšanas un palīdzētu šajā jautājumā
2. Plānās metāla caurules mehāniskā stabilitāte. Lai risinātu šo problēmu, veiksim FEA simulācijas un meklēsim inovatīvu risinājumu sadarbībā ar institūtu Latvijā vai ar Dinex vadītāju
Darbības un izpēte tiks virzīta uz zināšanu un tehnoloģiju plaisas novēršanu Latvijā, uzņēmumā un rūpniecībā.
Projekts “MASOC KC atbalsts zaļu produktu izstrādei” (Nr. 1.2.1.2.i.2/1/24/A/CFLA/008)
līdzfinansēts Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 1.2. reformu un investīciju virziena “Energoefektivitātes uzlabošana” 1.2.1.2.i. investīcijas “Energoefektivitātes paaugstināšana uzņēmējdarbībā (ietverot pāreju uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanu siltumapgādē un pētniecības un attīstības aktivitātes (t. sk. bioekonomikā))” 1.2.1.2.i. 2. pasākuma “Inovatīvu produktu un tehnoloģiju izstrāde” īstenošanas ietvaros.