Projekta “Mašīnbūves kompetences centrs” (līguma Nr.5.1.1.2.i.0/1/22/A/CFLA/006) apstiprinātie pētniecības projekti

2023.gada septembrī Centrālā finanšu un līgumu aģentūra piešķīrusi valsts atbalstu sešiem pētniecības projektiem

Automatizētu inženiersistēmu ražošanas tehnoloģijas

Pētniecības projekts 1.4 “3D lāzera profilēšanas iekārtu punktu mākoņa stabilizēšanas un virsmas defektu atpazīšanas realizēšana, izmantojot augstas veiktspējas skaitļošanas tehnoloģijas”

Pētniecības projektā plānots izstrādāt 3D punktu iegūšanas un mērījumu stabilizācijas metodes ātrai detaļu virsmu defektu atpazīšanai garenvirzienā apstrādātām detaļām, izmantojot augstas veiktspējas skaitļošanas tehnoloģijas (HPC).

Detaļu un elementu izgatavošana mēbelēm ir saistīta ar vairākiem secīgiem procesiem, no kuriem viens ir pašas detaļas izgatavošana no masīvkoka vai līmētiem koka elementiem. Pēc šī procesa garenvirzienā izgatavotās detaļas tiek gruntētas, krāsotas un/vai lakotas.

Ņemot vērā, ka daudzos gadījumos izejviela ir dabīga, tai ir raksturīgs salīdzinoši augsts defektu skaits, kurus jālabo pirms tālākas apstrādes, un parasti šādu kontroli cilvēks veic manuāli. Pētniecības projekta ietvaros paredzēts izstrādāt un pilnveidot šādām iekārtām nepieciešamās defektu atpazīšanas tehnoloģijas, izmantojot 3D lāzera profilēšanas datu un izmantojot HPC tehnoloģijas. HPC tehnoloģiju izmantošana nepieciešama, lai iegūtu nepieciešamo punktu blīvumu kustības virzienā precīzai potenciālo defektu atpazīšanai.

Pētniecības laikā paredzēts attīstīt ne tikai pašus skaitļošanas algoritmus, bet arī diagnostikai un šādas sistēmas kalibrēšanai un uzturēšanai nepieciešamo tehnoloģiju kopu.

Pētniecības projektu īsteno SIA “ZIPPY VISION”.

Pētniecības projekts 1.5 “Plūsmas dinamikas un siltum-maiņas procesu izpēte un pielietošana mikro-rekuperācijas sistēmu izstrādē”

Pētniecības projekta ietvaros ir paredzēts izpētīt plūsmas dinamikas un siltum-maiņas procesus un pielietot iegūtās zināšanas, lai izstrādātu inovatīvu mikro-rekuperācijas sistēmu (prototipu), kā arī veikt tās pārbaudi reālā darbības vidē.

Lai nodrošinātu jaunās sistēmas izstrādi, tiks īstenotas sekojošas rūpnieciskā pētījuma (RP) un eksperimentālās izstrādes (EI) aktivitātes:

  1. Siltum dinamikas un plūsmu dinamikas elementu un kopējās sistēmas izpēte (Jaunu principu modelēšana, testēšana virtuālā laboratorijas vidē izmantojot CFD (Computational fluid dynamics) metodi un fiziskā vidē izmantojot spiediena, plūsmas ātruma trokšņa un temperatūras mērierīces ) – (RP) – 6 mēneši;
  2. Prototipa izstrāde un  testēšana (Prototipa projektēšana, ražošana, testēšana, un iteratīva uzlabošana radot vairākus modeļus) (EI) – 6 mēneši;
  3. Industriālā prototipa projektēšana (Ražošanas tehnoloģiju analīze, standarta elementu atlase un analīze, detalizēta 3D modeļa izstrādi, ražošanas dokumentācijas izstrāde) (EI) – 3 mēneši;
  4. Industriālā prototipa ražošana un testēšana (Industriālā prototipa testēšana reālos darbības apstākļos un parametru salīdzināšana ar aprēķinu rezultātiem) (EI) – 3 mēneši.

Pētniecības projektu paredzēts īstenot 17 mēnešu laikā un projektā kopējās attiecināmās izmaksas paredzētas 157’439,21 EUR apmērā.Pētniecības projektu īsteno SIA “WeMps”.

Materiālu ražošanas tehnoloģijas

Pētniecības projekts 2.2 “Tehnoloģijas izstrāde jaunu materiālu – sublimācijas produktu iegūšanai no gāzes fāzes, veicot dziļo dzesēšanu, ar iespēju ekstrahēt sveķainus, eļļainus un vaskveida savienojumus, kas šķīst oglekļa dioksīdā (akronīms: DziDzeM)”

Pētniecības projekta galvenais mērķis un uzdevums ir izstrādāt un validēt tehnoloģiju zemas viršanas temperatūras vakuuma sublimācijas vai sublimācijas produktu iegūšanai no gāzes fāzes, veicot dziļo dzesēšanu, ar iespēju ekstrahēt oglekļa dioksīdā šķīstošus sveķainus, eļļainus un vaskveida savienojumus.

Projekts paredz rūpnieciskā pētījuma un eksperimentālās izstrādes veikšanu (projekta īstenošanas rezultātā tehnoloģijas attīstības stadija atbildīs TRL 5).

Galvenās pētniecības projektā plānotās aktivitātes ir sekojošas:

  1. sarežģītas integrētas sistēmas galveno komponentu izveide (fizisko aprēķinu veikšana galveno tehnoloģisko komponentu darbības režīmu noteikšanai, galveno komponentu tehnisko prasību noteikšana, komponentu veidošana);
  2. galveno tehnoloģisko komponentu integrācija;
  3. tehnoloģijas validācija laboratorijas vidē, galveno integrēto tehnoloģisko komponentu kopdarbības pārbaude laboratorijas vidē;
  4. sagatavošanās prototipa izgatavošanai, izstrādājot skices dokumentāciju;
  5. iegūto zināšanu izplatīšana ar zinātniskām publikācijām Scopus un WoS indeksētos izdevumos un ar ziņojumiem starptautiskās konferencēs.

Pētniecības projekta plānotais īstenošanas laiks ir  14 mēneši (no 2023. gada 1. augusta līdz 2024. gada 30. septembrim).

Pētniecības projektu īsteno SIA "CRYOGENIC AND VACUUM SYSTEMS".

Transporta tehnoloģijas

Pētniecības projekts 3.3 “Kuģa dzinēju izplūdes gāzu attīrīšanas reaktora prototipa izstrāde un testēšana reālā darbības vidē”

Pētniecības projekta ietvaros ir paredzēts izveidot divu dažādu nozaru uzņēmumu – SIA “WTM Solutions” un SIA “LVR Flote” sadarbību un izstrādāt inovatīvu kuģu dīzeļdzinēju izplūdes gāzu attīrīšanas reaktora prototipu, kā arī veikt tā pārbaudi sākotnēji laboratorijas un sekojoši reālā darbības vidē uz SIA “LVR Flote” kuģa.

Lai nodrošinātu jaunās iekārtas prototipa izstrādi, tiks īstenotas sekojošas eksperimentālās izstrādes aktivitātes:

1.         Prototipa iekārtas tehniskā projektēšana - 3 mēneši;

2.         Prototipa iekārtas izstrāde un pārbaude laboratorijas vidē – 6 mēneši;

3.         Prototipa iekārtas testēšana reālās darbības vidēs – 3 mēneši.

Pētniecības projektu paredzēts īstenot 12 mēnešu laikā un projekta kopējās attiecināmās izmaksas paredzētas 278’482,32 EUR apmērā.

Pētniecības projektu īsteno SIA “WTM Solutions” un SIA “ LVR Flote”.

Starpnozaru pētījumi

Pētniecības projekts 4.6 “Mašīnredzē balstīts kalibrācijas un inventarizācijas risinājums inženiersistēmu iekārtām”

Pētniecības projektā paredzēts izveidot mašīnredzē balstītu inženiersistēmu iekārtu kalibrēšanas un inventarizācijas risinājumu, kā arī tā eksperimentāla ieviešana robotizētas iekārtas šūnā un integrēšana ar iekārtas resursu plānošanas sistēmu. Aktivitātes ietvers funkcionālā un lietošanas dizaina izstrādi, mākoņservisā balstīta vadības paneļa izveidi, tai skaitā izmantojot kognitīvos servisus, mobilā aplikācijā balstītu vadības paneļa papildmoduli datu ievadei un risinājuma integrāciju plašākās sistēmās, nodrošinot informācijas datu apmaiņu (API). Projekta mērķis ir izveidot funkcionālu prototipu un veikt testus reālā vidē izveidojot adaptīvu iekārtu, kas balstīta mākslīgā intelekta vadībā.

Pētniecības projektu īsteno SIA “ROBOEATZ” un SIA “Mitigate”.

Pētniecības projekts 4.7 “Optiski elektroniskas iekārtas prototipa izstrāde PĶR reakcijas mērīšanai, datu apstrādei un reģistrācijai”

Projekta ietvaros SIA "Laboveritas", sadarbojoties ar SIA "Klīnika Piramīda 3", plāno izstrādāt apmlifikatoru - iekārtu, kas ir noslēdzošais posms PĶR testam, iekārta paredzēta nukleīnskābju straujai secīgai cikliskai uzkarsēšanai un atdzesēšanai, un izmaiņu optiskai novērošanai, rezultātu fiksēšanai un apstrādei.

Projekta rezultātā tiks izstrādāta tehnoloģija un izgatavota PĶR testēšanas iekārta un sistēmas prototips, kas būs validēts un testēts reālā darbības vidē (TRL7).

Pētniecības projektu īsteno SIA “Laboveritas” un SIA “Klīnika Piramīda 3”.
 

Projekts līdzfinansēts Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 5.1.r. reformu un investīciju virziena "Produktivitātes paaugstināšana caur investīciju apjoma palielināšanu P&A" 5.1.1.r. reformas "Inovāciju pārvaldība un privāto P&A investīciju motivācija" 5.1.1.2.i. investīcijas "Atbalsta instruments inovāciju klasteru attīstībai" ietvaros.


Atgriezties uz sarakstu