2025. gada 4. martā Centrālā finanšu un līgumu aģentūra piešķīrusi valsts atbalstu astoņiem pētniecības projektiem SIA “MAŠĪNBŪVES KOMPETENCES CENTRS” īstenotā projekta Nr. 5.1.1.2.i.0/2/24/A/CFLA/008 ietvaros divos pētniecības virzienos.
1. Automatizētu inženiersistēmu ražošanas tehnoloģijas
Pētniecības projekts J.1.1 “Automātiskas biomasas karbonizācijas iekārtas prototipa izstrāde un testēšana reālā darbības vidē”
Pētniecības projekta īstenotājs: SIA “FORTES”
Pētniecības projekta ietvaros ir paredzēts izstrādāt automātisko biomasas karbonizācijas iekārtu (prototipu), kā arī veikt tās pārbaudi reālā darbības vidē.
Lai nodrošinātu jaunās sistēmas izstrādi, tiks īstenotas šādas rūpnieciskā pētījuma un eksperimentālās izstrādes aktivitātes: principu izpēte un tehnoloģiskā risinājuma projektēšana; prototipa izstrāde; automatizācijas risinājuma izstrāde; risinājuma testēšana reālā darbības vidē.
Automātiskā biomasas karbonizācijas iekārta ir moderns, ilgtspējīgs risinājums, kas ļauj efektīvi pārvērst biomasu, piemēram, koksni, atkritumus un lauksaimniecības produktus, ogles veidā. Šīs iekārtas darbības princips balstās uz augstas temperatūras karbonizācijas procesu, kurā biomasa tiek sildīta bez skābekļa piekļuves, tādējādi veidojot ogles un samazinot kaitīgo emisiju rašanos.
Pētniecības projekts J.1.2 “Viedās bateriju elektroenerģijas uzkrāšanas sistēmas izstrāde metālapstrādes industrijas vajadzībām”
Pētniecības projekta īstenotājs: Sabiedrība ar ierobežotu atbildību "GRANĪTS" un Sabiedrība ar ierobežotu atbildību "OX Works"
Projekta ietvaros Projekta īstenotāji ir paredzējuši izstrādāt un reālā darbības vidē pārbaudīt viedo bateriju elektroenerģijas uzkrāšanas sistēmu un tās darbībai nepieciešamo programmatūru.
Pēc projekta īstenošanas sistēma un tai paredzētā programmatūra nodrošinās iespēju uzlādēt bateriju sistēmu stundās, kad biržas cena ir zema, un to patērētb – kad cena ir augsta, tādējādi samazinot elektroenerģijas izmaksas. Papildus, programmatūra ļaus pārvaldīt un optimizēt esošos energoefektivitātes resursus, kā piemēram, saules paneļus. Bateriju sistēma ļaus izmantot arī esošo uzņēmuma elektroenerģijas pieslēgumu, lai piedalītos augstsprieguma tīkla frekvenču balansēšanas tirgū, tādējādi sniedzot peļņu. Gala ieguvums ir vieda sistēma, kas uzņēmumam ievērojami samazina elektroenerģijas izmaksas.
Pētniecības projekta eksperimentālās izstrādes ietvaros 19 mēnešu laikā paredzēts izstrādāt un reālā darbības vidē pārbaudīt sekojošu iekārtu prototipus:
1. 100kW/215kWh bateriju elektroenerģijas uzglabāšanas sistēmu;
2. 200kW/430kWh bateriju elektroenerģijas uzglabāšanas sistēmu;
3. 1000kW/2150kWh bateriju elektroenerģijas uzglabāšanas sistēmu;
Kā arī paredzēts izstrādāt programmatūru, kas ar mākslīgā intelekta palīdzību automatizētu bateriju sistēmu uzlāžu/izlāžu veikšanu, kā arī nodrošinātu integrāciju ar elektroenerģijas un frekvences balansēšanas tirgiem.
Pētniecības projekts J.1.3 “Biogāzes daudzpakāpju kompresijas stacijas izstrāde”
Pētniecības projekta īstenotājs: Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “FONONS”
Pētniecības projekta mērķis ir izveidot pašregulējošu automātisku biogāzes kompresijas sistēmu biogāzes reaktora darbināšanai.
Galvenās aktivitātes eksperimentālajā izstrādē:
Siltumtehnisko procesu modelēšana kompresijas procesā un biogāzes eksperimentālās divpakāpju kompresijas stacijas projektēšana;
Eksperimentālās divpakāpju kompresijas stacijas izgatavošana;
Eksperimentālie kompresijas procesa pētījumi un aprēķinu pārbaude biogāzes vietā izmantojot atmosfēras gaisu;
Kompresoru stacijas konstrukcijas un vadības korekcija uz eksperimentālo datu pamata;
Kompresoru stacijas testēšana un pilnveidošana reālos apstākļos biogāzes ražotnē.
Pētniecības projekts J.1.4 “Inovatīvu iekārtu izstrāde kanvu koka apakšrāmju ražošanai”
Pētniecības projekta īstenotājs: SIA “SOLIDIS”
Pētniecības projekta ietvaros ir paredzēts izstrādāt inovatīvu iekārtu komplektu, kas nepieciešams, lai nodrošinātu efektīvu kanvu koka apakšrāmju ražošanas tehnoloģisko procesu, kā arī veikt izstrādāto iekārtu (prototipu) pārbaudi reālā darbības vidē.
Pētniecības projekta ietvaros paredzēts izstrādāt sekojošas iekārtas:
Automātiskā materiāla padeves iekārta četrpusīgai ēvelei/daudzzāģim;
Automātiskais atzarotājs;
Čūskas tipa kanvu koka apakšrāmju galu frēzēšanas iekārta.
Lai nodrošinātu jaunās iekārtas prototipa izstrādi, tiks īstenotas sekojošas eksperimentālās izstrādes un rūpnieciskā pētījuma aktivitātes:
1. Automātiskā materiāla padeves iekārtas projektēšana;
2. Automātiskā materiāla padeves iekārtas prototipa izstrāde un testēšana reālā darbības vidē;
3. Automātiskā atzarotāja projektēšana;
4. Automātiskā atzarotāja iekārtas prototipa izstrāde un testēšana reālā darbības vidē;
5. Čūskas tipa kanvu koka apakšrāmju galu frēzēšanas iekārtas projektēšana;
6. Čūskas tipa kanvu koka apakšrāmju galu frēzēšanas iekārtas prototipa izstrāde un testēšana reālā darbības vidē.
Pētniecības projekts J.1.5 “Pirolīzes polimēru eļļas un melnās ogles ražošanas iekārtas industriālā prototipa izstrādne”
Pētniecības projekta īstenotājs: SIA “ARiTeh” un SIA “NIKA MI”
Projekta mērķis ir izveidot pirolīzes rūpnīcas – reaktora, kondensatora, gāzes krātuves, industriāla mēroga prototipu. Prototipā tiks testētas LV esošās atkritumu plūsmas – RDF, plastmasas, būvgružu neminerālā frakcija, cietie sadzīves atkritumi un citas potenciālās izejvielas, kā notekūdeņu dūņas ar mērķi no tām iegūt inovatīvu materiālu, kuru Latvijā neražo – pirolīzes polimēru eļļu, kuru tālāk izmanto sintētisko motoreļļu ražošanā. Otrs produkts ir melnā ogle, kuru izmanto riepu ražošanā. Šāds atkritumu pārstrādes veids atbilst Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvai 2008/98/EK (atkritumu direktīva) un Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānam 2021.-2028. gadam, jo samazina oglekļa izmešus dabā, kuri rastos vienkārši atkritumus sadedzinot.
Pētniecības projekts J.1.6 “Elektromehāniskas, ar datorredzes risinājumu aprīkotas dronu detektēšanas platformas izstrāde”
Pētniecības projekta īstenotājs: SIA “WeMps” un Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Captomatic”
Pētniecības projekta ietvaros ir paredzēts padziļināti izpētīt datorredzes, lidojošu objektu identificēšanas un koordinēšanas sistēmu darbības principus, un pielietot iegūtās zināšanas, lai izstrādātu inovatīvu elektromehānisku platformu (prototipu) dronu detektēšanai, kā arī veikt tās pārbaudi reālā darbības vidē.
Lai nodrošinātu dronu detektēšanas platformas izstrādi, tiks īstenotas šādas rūpnieciskā pētījuma un eksperimentālās izstrādes aktivitātes:
1. Platformas arhitektūras konceptu izpēte;
2. Iekārtas un algoritma koncepta izpēte;
3. Laboratorijas prototipa projektēšana;
4. Galveno tehnoloģisko komponentu integrācija, lai pārbaudīto to kopdarbību laboratorijas vidē;
5. Industriālā prototipa projektēšana;
6. Industriālā prototipa izstrāde un programmēšana;
7. Industriālā prototipa testēšana un uzlabojumu veikšana.
Pētniecības projekts J.1.7 “Automatizētas atjaunīgās enerģijas ģenerācijas prognožu inženiersistēmas prototipa izveide”
Pētniecības projekta īstenotājs: Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Procesu analīzes un izpētes centrs” un SIA “VIRŠI Renergy”
Pētījuma mērķis ir izstrādāt atjaunīgās enerģijas ģenerācijas prognožu inženiersistēmas prototipu, kas pamatojoties uz aktuālajiem meteoroloģiskajiem datiem un enerģijas patēriņa datiem, spēj optimizēt atjaunīgās enerģijas ražošanu, uzglabāšanu un patēriņu.
Projektā tiks veikta saules un vēja enerģijas prognožu modeļa izstrāde, ekonomisko modeļu izveide, inkorporējot enerģijas biržas datus un IT mākoņsistēmas risinājuma izveide.
3. Transporta tehnoloģijas
Pētniecības projekts J.3.1 “Bezpilota virszemes transportlīdzekļa – ūdens drona (USV) prototips, ar adaptētām torpēdām un pretgaisa aizsardzības sistēmu elementiem”
Pētniecības projekta īstenotājs: SIA “VIC TEC”
Pētījuma mērķis ir izveidot bezpilota virszemes transportlīdzekļa - jūras drona (USV) prototipu, ar adaptētām torpēdu palaišanas iekārtām un pretgaisa aizsardzības sistēmu elementus. Projekta ietvaros tiktu veikti nepieciešamie pētījumi, lai atrastu piemērotāko un kvalitatīvāko piedāvājumu no tirgū pieejamajām gaisa aizsardzības sistēmām, torpēdu palaišanas sistēmām un to integrēšanas iespējas USV vadības sistēmā. Atbilstoši iegūtajiem rezultātiem tiktu izstrādātas jaunas un modernizētas sistēmas un programmatūra. Tiktu radīts augstas veiktspējas, ar pastiprinātām aizsarg funkcijām, bezpilota virszemes transportlīdzeklis militārajām vajadzībām, kas spētu veikt dažādas misijas plašā / lielā ūdens akvatorijā.
Militārajā nozarē arvien vairāk tiek izmantots mākslīgais intelekts un bezpilota transportlīdzekļu platformas, tādēļ tirgū tiek meklēti jauni risinājumi, un šī pētījuma ietvaros tie tiktu izstrādāti, (šī pētījuma ietvaros tiktu izstrādāts jauns, uzlabots USV modelis, kurā tiktu izmantotas un apvienotas jaunākās pasaules tirgū pieejamās aizsardzības, drošības, vadības (ar mākslīgo intelektu), aizsargātās sakaru sistēmas, kuras tiktu pielāgotas jaunā spektrā).
Sasniedzamie rezultāti projektā par bezpilota virszemes transportlīdzekļa izstrādi ir vērsti uz inovatīvu risinājumu radīšanu un efektīvas operatīvās funkcionalitātes nodrošināšanu. Projekta rezultāti ne tikai veicinās militārās spējas, bet arī nodrošinās pamatu turpmākai attīstībai un komercializācijai. Sasniedzot izvirzītos projekta mērķus, gala produkts būtu ar jaunām tehnoloģijām aprīkots bezpilota virszemes transportlīdzeklis - tas būtiski ietekmētu tā veiktspēju, drošību, izmantošanas iespējas militārajā nozarē, kā arī projekta laikā iegūtās zināšanas un izstrādātas tehnoloģijas varētu tikt izmantotas turpmākajai USV attīstībai.
Projekts “Mašīnbūves kompetences centra atbalsts pētniecībai”(Nr. 5.1.1.2.i.0/2/24/A/CFLA/008) līdzfinansēts Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 5.1. reformu un investīciju virziena "Produktivitātes paaugstināšana caur investīciju apjoma palielināšanu P&A" 5.1.1.r. reformas "Inovāciju pārvaldība un privāto P&A investīciju motivācija" 5.1.1.2.i. investīcijas "Atbalsta instruments pētniecībai un internacionalizācijai" otrās kārtas īstenošanas ietvaros.