14. jūlijā Ministru kabineta sēdē tika apstiprinātas divas jaunas atbalsta programmas eksportējošajiem un tūrisma nozares uzņēmumiem vīrusa Covid-19 izraisīto krīzes seku pārvarēšanai un nodarbinātības sekmēšanai.
Pirms minētās sēdes arī MASOC pauda savu vērtējumu izstrādāto MK noteikumu pārstrādei LDDK un LTRK, diemžēl MK noteikumi Nr. 457 tika apstiprināti Ministru kabinetā bez nepieciešamajiem labojumiem, neskatoties uz aicinājumu labot noteikumu projektā "Noteikumi par atbalstu eksportējošiem nodokļu maksātājiem Covid-19 krīzes seku pārvarēšanai" (http://tap.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40489599&mode=mk&date=2020-07-14) punktus, kuri nosaka gan periodu, kuru šī atbalsta saņemšanai salīdzina pret iepriekšējo gadu, gan termiņu, līdz kuram eksportējošais krīzes skartais nodokļu maksātājs var pieteikties atbalstam.
Mūsu ierosinājums bija labot noteikumu 7.2. punktā “2020. gada aprīļa līdz jūnijam” uz “2020. gada aprīļa līdz septembrim” un 8. punktā “Lai pieteiktos atbalstam, eksportējošais krīzes skartais nodokļu maksātājs līdz 2020.gada 30.septembrim iesniedz…” uz “Lai pieteiktos atbalstam, eksportējošais krīzes skartais nodokļu maksātājs līdz 2020.gada 20.oktobrim iesniedz…”.
Pamatojums izmaiņām punktā 7.2.:
Daudzi nozares ražojošie un eksportējošie uzņēmumi gada pirmo pusi (ieskaitot periodu marts-jūnijs, kad bija spēkā dažāda veida ierobežojumi) ir strādājuši relatīvi veiksmīgi un valsts atbalstu nav pieprasījuši. Tas ir saistīts ar to, ka pasūtījumu grozs bija nodrošināts jau iepriekšējos periodos un tika turpināta to izpilde atbilstoši noslēgtajiem līgumiem. Prognozes rāda, ka lielai daļai uzņēmumu apgrozījuma kritums ir paredzams augusta un septembra mēnešos, kad tiks noslēgta esošo pasūtījumu izpilde, bet kopējās situācijas dēļ jaunu pasūtījumu piesaiste ir un būs problemātiska. Šādiem uzņēmumiem būs nepieciešams atbalsts, lai tie varētu noturēt personālu - kvalificētos speciālistus.
MK noteikumos noteiktais periods, kad tiek mērīts apgrozījuma kritums (aprīlis – jūnijs) lielai daļai uzņēmumu vēl neatspoguļo gaidāmo apgrozījuma kritumu.
Turklāt, uzņēmumiem, kuriem šajā periodā bija apgrozījuma kritums jau bija iespēja saņemt valsts atbalstu dīkstāves pabalsta veidā. Mērot periodu aprīlis-jūnijs, uz atbalstu varētu pretendēt atkārtoti tie paši uzņēmumi, kas atbalstu jau ir saņēmuši, savukārt tie, kuriem situācija pasliktinās vēlāk, no atbalsta saņemšanas tiek izslēgti.
______
Atbalstam eksportējošie uzņēmēji, kuri atbildīs MK noteikumos minētajiem kritērijiem, varēs pieteikties pēc atbalsta programmu saskaņošanas ar Eiropas Komisiju. Atbalstu - vienreizēju grantu jeb dāvinājumu darba samaksas kompensēšanai uzņēmējs saņems 25% apmērā no 2019. gadā nomaksātām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, bet ne vairāk kā 800 000 eiro. Atbalsta summu saimnieciskās darbības veicējs saņems vienā maksājumā un tā būs jāizmaksā darbinieku algās līdz 2020. gada 31. decembrim.
Atbalstam varēs pieteikties eksportējošie uzņēmumi, kuru
- preču un pakalpojumu eksporta apjoms 2019.gadā sasniedza vismaz 1 miljons eiro;
- ieņēmumi no saimnieciskās darbības Covid – 19 krīzes ietekmē vienā mēnesī laika periodā no 2020. gada aprīļa līdz jūnijam, salīdzinot ar 2019.gada attiecīgo mēnesi, ir samazinājušies par 20 %;
- darbiniekiem izmaksātā mēneša vidējā bruto darba samaksa, par kuru ir veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, 2019. gadā ir ne mazāka kā 800 eiro;
- uz iesnieguma iesniegšanas dienu nav VID administrēto nodokļu parāds, kas kopsummā pārsniedz 1000 eiro, izņemot nodokļu maksājumus, kuriem ir piešķirts samaksas termiņa pagarinājums, noslēgta vienošanās par labprātīgu nodokļu samaksu vai noslēgts vienošanās līgums.
Šī atbalsta izmaksu administrēs LIAA. Iesniegumus par atbalsta saņemšanu varēs sākt iesniegt jūlija beigās vai augusta sākumā pēc noteikumu saskaņošanas Eiropas Komisijā un iesniegt tos varēs līdz šī gada 30. septembrim.
Programmas finansējums ir 51 miljons eiro atbalstam eksportējošiem uzņēmumiem. Tiek prognozēts, ka atbalsts varētu tikt sniegts aptuveni 350 eksportējošajiem uzņēmumiem.